B1 vitamin az idegrendszer normál működéséhez
A B1 vitamin, másnéven tiamin vízben oldódik, amit naponta pótolni kell, akárcsak a többi B-vitamin komplexhez tartozó vitaminokat. A B1-vitamint erkölcsi (morális) vitaminnak is nevezik, az idegrendszerre és a szellemi viselkedésmódra gyakorolt hatása miatt.
Számos B-vitamin játszik katalizáló szerepet az ingerületátvivő anyagok és az idegsejtek felépítésében.
A tiamin részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban.
A tiamin hozzájárul az idegrendszer normál működéséhez.
Hozzájárul a normál pszichológiai funkció fenntartásához.
Hozzájárul a szív megfelelő működéséhez is.
Folyamatos szedése esetén C-vitamin hiányt okozhat, tehát célszerű azzal együtt arányosan alkalmazni.
Ugyan a B1 vitaminnak számos hasznos tulajdonsága van, jellemzően B-komplex készítmények vagy jó minőségű multivitaminok összetevőjeként találkozhatunk vele. Mivel a B-vitamin család tagjai együtt hatékonyabban működnek, mint külön-külön, így ha tiamin hiányunk van, akkor is érdemes legalább egy B-komplex készítmény kiegészítőjeként szedni.
Egy kis történelem
Kazimierz Funk lengyel biokémikus volt a vitamin koncepciójának első kidolgozója. 1904-ben a berni egyetemen doktorált szerves kémiából. A diploma megszerzése után először a párizsi Pasteur Intézetben dolgozott, majd a londoni Lister Intézetben (1910) végzett laboratóriumi kísérleteket.
Kutatásait a barna rizsben található, addig ismeretlen anyag elkülönítésének szentelte. 1912-ben sikerült előállítania rizskorpából ezt az anyagot, és mivel az anyag egy aminó-csoportot tartalmazott, elnevezte vita amine-nak (vitamin), a vita (élet) és amine (nitrogéntartalmú vegyület) szavakból illesztve össze a nevet. (A szóvégi “e” betűt később elhagyták, amikor felfedezték a kutatók, hogy a vitaminok nem szükségszerűen csak nitrogéntartalmú aminók lehetnek.) Az évekkel később kialakult elnevezési rendszerben ez a vitamin lett a B-1 vtamin (Thiamin).
A B-vitaminok együtt jobban működnek. Így ha b-1 vitamin szeretne, fogyassz mellé a többi B-vitaminból is.